Jubilej 20. godišnjice domobranstva Istre

Domobranstvo u Istri ima tradiciju iz vremena Austro-Ugarske monarhije, kada su nonići istarski masovno mobilizirani i
sudjelovali u bitkama 1. svjetskog rata i ranije.

Ustrojem Oružanih snaga Republike Hrvatske u Domovinskom ratu se ustrojava Domobranstvo kao dio sustava Hrvatske vojske. Tijekom ratne 1992. godine u Istri je osnovano osam domobranskih postrojbi na teritorijalnom principu, 3 bojne i 5 satnija. Ove godine se navršava dvadeset godina od osnivanja domobranskih postrojbi Hrvatske vojske u Istri.

SAMOSTALNA DOMOBRANSKA SATNIJA PAZIN
01.08.1992. – 30.09.1994.

Temeljem zapovjedi zapovjednika Operativne zone Rijeka od 31.07.1992. raspoređeni smo Zvonko Guštin i ja u samostalnu domobransku satniju Pazin rezervnog sastava sa zadaćom ustroja te samostalne postrojbe. Na novu dužnost smo se javili slijedeći dan, 01.08.1992. godine.

Do studenoga 1992. je bio dovršen ustroj postrojbe, planovi pozivanja, angažiranja i drugi dokumenti. Tada je otpočelo ostvarenje slijedeće faze ustroja: opremanje i obuka pripadnika postrojbe. U to je vrijeme Zvonko Guštin zatražio oslobađanje od obaveza pravdajući to privatnim poslom. Ja sam na dalje, uz angažiranje pojedinih vojnih obveznika, organizirao realizaciju zadaća po planu izvršenja:

opremanje i obuka

U siječnju 1993. sam bio na tečaju – školovanju zapovjednika domobranstva Operativne zone Rijeka. Završni, seminarski rad mi je bio na temu “Obrana u naseljenim mjestima”, a u čemu sam imao iskustva iz ’91. godine u gradu Osijeku.

Svečana prisega pripadnika domobranske satnije Pazin je obavljena 21. veljače 1993. ispred Spomen doma Pazin. To je bila jedina javno organizirana Prisega pripadnika HV u Pazinu.

Uz postrojene domobrane Pazina prisutni su bili:
general Zvonimir Červenko – Glavni stožer oružanih snaga RH, pukovnik Enio Maglica – Operativna zona Rijeka, Branko Borković – Mladi Jastreb (zapovjednik obrane Vukovara ’91.), predstavnici vojnih, društveno-političkih i crkvenih struktura Pazina i Istre. Na platou ispred Spomen doma je bila okupljena i masa građana, rođaka.

Čin polaganja prisege je zabilježen video snimkom. Nakon toga smo general Zvonimir Červenko i ja dali intervju na Radio Pazin, što je zabilježeno audio snimkom.

Detalji zabilježeni u dokumentu mobilizacijske procjene Sdos Pazin:

Pazinština, tada općina Pazin, zauzima središnji položaj na istarskom poluotoku i prostire se na površini od 531,58 km/2.
Druga je po veličini općina u Istri, odmah iza Pule i zauzima oko 19% istarskog prostora. Broj stanovnika 1991. godine: 19.006 osoba. Ratni raspored i radnu obavezu u slučaju rata, elementarnih nesreća i tome slično imalo je cca 7.000 stanovnika.

Zaključak procjene:
Sigurnosna procjena je ukazivala na aktivnosti na štetu društvenog i političkog sustava u RH. Te aktivnosti su bile usmjerene u korist doktrine, koja je bila nametana silom od strane JNA. Ovim tendencijama bi bilo ugroženo stanovništvo pazinštine i Istre u cjelini.
Samostalna domobranska satnija Pazin je bila zadužena prioritetno za zaštitu pazinštine. Zadaća nam je bila štititi svoje domove, obitelji, svoje susjede. Postrojba je bila osposobljena za predviđene zadaće. U eventualnom djelovanju Sdos Pazin od značaja je bio razmještaj na središnjem području Istre. U slučaju potrebe moglo se djelovati i van granica općine Pazin u svim pravcima u Istri. Sdos Pazin je cijelo vrijeme bila stacionirana u Istri, vojni obveznici su bili doma, i nije bila angažirana u drugim ratnim zonama. Ostale domobranske postrojbe Istre su povremeno bile angažirane na ratištu u Lici.

Zapovjedni kadar postrojbe sačinjavali su:

– zapovjednik satnik Zvonimir Blažević,
– 1. vod, zapovjednik natporučnik Boris Nefat,
– 2. vod, zapovjednik natporučnik Aldo Tominić
– 3. vod, zapovjednik natporučnik Branko Franković,
– 4. vod, zapovjednik natporučnik Zdenko Pauletić,
– 5. vod, zapovjednik natporučnik Stanko Udovičić,
– prateći vod, zapovjednik poručnik Branimir Milanović,
– vojni kapelan: vlč Franjo Matoic, župnik župe Gračišće.

Samostalna domobranska satnija Pazin je, kao i većina teritorijalnih domobranskih postrojbi, ukinuta radi preustroja Oružanih snaga RH. Svoju ulogu zaštite, već samim postojanjem, je uspješno odradila u prvim kriznim godinama sukoba.
Po dobivenoj zapovijedi sam do 30.rujna 1994. godine izvršio primopredaju i razduženje opreme. Time je Sdos Pazin
bila rasformirana, pripadnici postrojbe oslobođeni obaveza.

Tijekom 1994. godine su preustrojem Hrvatske vojske popunjavane veće postrojbe u pripremi narednih ratnih operacija.
Dio pripadnika bivše satnije je preraspoređen u 154. domobransku pukovniju i tijekom ’94. i ’95. godine su sudjelovali u ratnim operacijama na ličkom ratištu.

Ovom prilikom želim pripadnicima samostalne domobranske satnije Pazin čestitati jubilej i zahvaliti na časnom i odgovornom odnosu prema obavezama u tim teškim i neizvjesnim vremenima.

Zvonimir Blažević,
ratni zapovjednik

8 komentara na “Jubilej 20. godišnjice domobranstva Istre”

  1. darinka napisao:

    dobro, a ča su zapravo ti ljudi delali? Nisam shvatila iz teksta.

    1. Apciha napisao:

      Cekali….i docekali…

  2. Anonimno napisao:

    Kako ča, pa osnovali su se , eto. I to je neko delo.

  3. vex napisao:

    Bilo bi fora pitat te ljude, da li znaju da su bili u tome.

  4. stvarnost napisao:

    Mobilizirani su da bi štitili stanovništvo i legalno izabranu vlast.
    U Hrvatskoj se razaralo. U Istri je “kuhalo”. Ne može se te dane tumačiti kao crno bijeli film.
    Naoružane osobe na pazinštini, koje nisu bile dio legalnog sistema. “Lovci” na Ćićariji, koji ne love. U stan gradskog vijećnika na St.Pazinu ubačena eksplozivna naprava, koja nije eksplodirala. Majka s malodobnim djetetom u autu na cesti prema Šajkovićima, auto propucan rafalom od 6 metaka. Preživjeli su i danas su s nama, tu u Pazinu.
    Što su radili ili nisu radili domobrani, kao tko i što su radili oni drugi, ne treba biti tema ovog teksta. To je zapisano u nekim drugim zapisima.
    Čestitam nam jubilej i pozdravljam… jedan od pazinskih domobrana

    1. tena napisao:

      “Što su radili ili nisu radili domobrani, kao tko i što su radili oni drugi, ne treba biti tema ovog teksta. To je zapisano u nekim drugim zapisima.” – obavijeno velom tajne i mistike. Dobro, posatvlja se pitanje što su ti domobrani radili. Ako su bili svrha sami sebi, onda ih kao takve pospremimo u ropotarnicu povijesti. Ja imam 25 godina i zanima me tema rata, pogotovo dešavanja u Istri, ali vidim da s takvim izvorima neću daleko dogurat.

  5. Anonimno napisao:

    Ki danas čuva legalno izabranu vlast? Vidim u popisu i neke vrle zapovjednike koji su se cijeli život “ubijali” od posla.

  6. stvarnost napisao:

    lapsus – greška… nije selo Šajkovići, već selo Šujevići…

Komentiranje je onemogućeno.

Komentari
Najčitanije u 7 dana
Anketa

Jeste li zadovoljni dijelom proračuna o kojem odlučuju građani


Pogledaj rezultate

Prethodne ankete

Najčitanije u 30 dana

© iPazin.net portal 2001. - 2024.