Kresini: Komemoracija za 57 žrtava pokolja iz 1943.

2Minutom šutnje i polaganjem vijenaca uz spomen-ploču na ulazu u selo Kresini, gdje je 7. listopada 1943. ubijeno 57 nevinih žrtava, mještana sela, počela je prekjučer 71. komemoracija tog nemilog događaja koji je pitoreskno i mirno selo zavio u crno.

O povijesnim događajima od početka do sredine 20. stoljeća prisutnima je, među kojima su bili i učenici 8. razreda Osnovne škole “Vladimir Gortan” iz Žminja, govorio Aurelio Folo, član predsjedništva Saveza antifašističkih boraca i antifašista Istarske županije.

– Na nama je starijima da prenesemo činjenice iz tog perioda. To nam je dužnost jer druga strana itekako radi na tome da se to iskrivi, rekao je Folo.

Podsjetio je da istarski narod nitko nije ništa pitao, nametao mu se talijanski jezik, mijenjala su se prezimena i talijanski je jezik, unatoč tome što je bilo rečeno da će se poštivati jezik i kultura stanovništva, postao i službeni. Sve je to izazvalo bunt i otpor što je rezultiralo stvaranjem narodnooslobodilačkih odbora te samog pokreta. U tom se periodu, među ostalima, istaknuo i Vladimir Gortan, čije ime danas nosi žminjska škola, a koji je 1929. godine s ostalim aktivistima došao u sukob s fašistima kod Berma i potom strijeljan. Folo je kroz povijesne činjenice stigao i do kobne Rommelove ofenzive gdje je stradalo i nevino stanovništvo sela Kresini.

– Oko stotinu ljudi je umrlo u bombardiranju Žminja 2. listopada 1943. godine. Očevici se sjećaju da je gorjelo 17 kuća u Žminju. U Ceru je 5. listopada strijeljano deset mještana, šestog listopada 28 u Grizilima i Mužinima, 9. rujna šest mještana u Feštinima.

U popodnevnim satima 7. listopada 1943. dogodio se ovaj pokolj, kada je zabilježena najmlađa žrtva, šestogodišnja Anđelina Kresina, te najstariji Ive Kresina. U ovoj kosturnici leži 57 žrtava. To nisu bili vojnici, to su bili banditi koji su se osvećivali nevinim žrtvama. Od 98 mještana 57 ih je stradalo. Ostali su se spasili ili sretnim slučajem ili su bili u pokretu NOB-a. Žminjština je dala više od 600 žrtava, što u borbama, što u logorima i zatvorima, rekao je Romano Božac, potpredsjednik SABA Istarske županije.

Prisutnima se obratio i Tomislav Ravnić, predsjednik SABA Istre te potpredsjednik SABA Hrvatske, kazavši da 20 godina neofašističke strukture žele mijenjati povijest te poistovjetiti zločine.

– Nisu sve žrtve iste i nisu sve žrtve nevine. Mi smo se branili i stoga moramo ostati čvrsti i ne smijemo dozvoliti da netko nama upravlja. To bi bila izdaja prema ovim nevinim žrtvama, zaključio je Ravnić. Prigodan program su za komemoraciju pripremili učenici OŠ “Vladimir Gortan” iz Žminja.

glasistre.hr

Komentari
Najčitanije u 7 dana
Anketa

Jeste li zadovoljni dijelom proračuna o kojem odlučuju građani


Pogledaj rezultate

Prethodne ankete

Najčitanije u 30 dana

© iPazin.net portal 2001. - 2025.

Pregled privatnosti

Koristimo kolačiće kako bi vam pružili najbolje moguće iskustvo korištenja web stranica. Kolačići su male tekstualne datoteke koje se pohranjuju u korisnikovu pregledniku. Većina kolačića sadrži jedinstveni identifikator koji se naziva ID kolačića: niz znakova koje web-lokacije i poslužitelji povezuju s preglednikom u kojem je pohranjen kolačić. To web-lokacijama i poslužiteljima omogućuje da razlikuju preglednik od drugih preglednika koji pohranjuju različite kolačiće te da pomoću jedinstvenog ID-a kolačića prepoznaju pojedinačne preglednike.

Kada komentirate, ako odaberete tu opciju, vaše ime i prezime i e-mail adresa spremit će se u kolačiću. Kada ponovno poželite komentirati, obrazac za komentiranje će se ispuniti s tim podacima. Trajanje tog kolačića je godinu dana.

Ako imate korisnički račun na iPazinu, prilikom prijave postavit ćemo privremeni kolačić kako bi znali da li vaš internet preglednik prihvaća kolačiće. Taj kolačić ne sadrži osobne podatke i nestaje čim zatvorite preglednik.
Kada se prijavite s korisničkim računom postavit ćemo nekoliko kolačića kako bi u njima sačuvali informaciju o vašoj prijavi i vaše postavke prikaza. Ovi kolačići traju dva dana, a postavke prikaza traju jednu godinu. Ako izaberete „Zapamti me“, kolačić s informacijom o vašoj prijavi trajat će dva tjedna. Prilikom odjave kolačić s informacijom o vašoj prijavi se briše.