Projekt Čujem, vidim, učim – Medijski kompetentna obitelj
Udruga Suncokret – Pula djeluje od 1992. godine, a cilj joj je organiziranje i provođenje psihosocijalnog, odgojnog i obrazovnog rada sa svrhom poboljšanja kvalitete života i poticanja razvitka zajednice.
Novi projekt udruge pod nazivom Čujem, vidim, učim – Medijski kompetentna obitelj provoditi će se u suradnji s Dječjim vrtićima Pula i Dječjim vrtićom „Olga Ban“ Pazin. Projekt će se provoditi od ožujka do lipnja u Puli, a od rujna do prosinca 2014.godine provoditi će se u Pazinu. Financijsku podršku daje Istarska županija iz proračuna za 2014.godinu u okviru svog javnozdravstvenog prioriteta „Podrška obitelji“.
Poticaj za pokretanje projekta bili su rezultati akcijskog istraživanja koje je provedeno 2012.godine u dječjem vrtiću „Monte Zaro“ u Puli.
Akcijskim istraživanjem željelo se utvrditi možemo li u kontroliranim uvjetima putem medijskog sadržaja utjecati na ciljana ponašanja kod djece. Dakle, poticale su se socijalne vještine i pokušala suzbiti eventualna neželjena ponašanja. Rezultati istraživanja pokazali su da možemo.
Također je ispitano služe li se djeca samostalno računalom i internetom. Rezultati su pokazali da se 75% djece samostalno služi računalom od toga 31,3% samostalno se služi internetom prije polaska u školu.
Važno je pokrenuti ovaj projekt jer živimo u vremenu tehnološkog napretka. U doba, u kojem mediji imaju snažan utjecaj na oblikovanje misli, spoznaja i doživljaja. Mediji su prisutni u svakoj pori našega društva. Televizija, računalo i internet postali su sastavni dio suvremene obitelji.
Djeca već od najranije dobi znaju i mogu samostalno rukovati daljinskim upravljačem i odabrati željeni televizijski program, uključiti računalo i pokrenuti omiljenu videoigru ili preko interneta pokrenuti crtani film. Djeca danas to znaju i čine već prije polaska u školu.
Projekt je osmišljen u formi radionica za roditelje predškolske djece u svrhu edukacije i pružanja podrške te jačanje roditeljskih kompetencija.
Ciljevi projekta su:
– educirati i informirati roditelje o utjecaju medija na rast i razvoj predškolske djece
– razvijati svijest o važnosti komunikacije s djecom o medijima i medijskom sadržaju
Provesti će se 12 ciklusa radionica. Svaki ciklus sadrži 2 radionice u trajanju od 2 sata.
Kroz radionice roditelji će biti upoznati s:
– rezultatima akcijskog istraživanja utjecaja medija na socijalne vještine djece predškolske dobi,
– procesom učenja kod djece,
– prednostima i opasnostima elektroničkih medija te njihovom utjecaju na djecu,
– načinom kako analizirati i dekodirati reklamni sadržaj,
– važnostima svakodnevne kvalitetne komunikacije,
– važnostima komunikacije s djecom o medijskom sadržaju.
Projekt i suradnju predstavile su:
Suzana Fraberger – koordinatorica udruge
Andrea Bileta – voditeljica projekta i radionica
Mariza Kovačević – ravnateljica Dječjih vrtića Pula