Što je mobing?

Najjednostavnije rečeno, mobing je stalni pritisak na neku osobu u obliku psihološkog terora. Detektirao ga je, imenovao i uveo u psihološku praksu početkom 90-ih godina prošlog stoljeća švedski psiholog Heinz Leymann. »Ljudi mogu kolegama na poslu ugrožavati osnovna ljudska prava, pa čak ih tako ubiti, a da nikada ne budu dovedeni pred lice pravde«, tvrdi Leymann i kaže da se mobing provodi perfidno, udruživanjem suradnika ili iživljavanjem nadređenoga metodama glasina, ogovaranja, zastrašivanja, ponižavanja, izolacije… Mr. sc. Dario Miletić kaže da uzroke mobinga »…možemo tražiti u različitim aspektima ličnosti zlostavljača, ali i žrtve mobinga. Zlostavljači su često osobe s ozbiljnim poremećajima ličnosti – psihopati – koje maltretiraju žrtvu zbog osjećaja antipatije, ljubomore, zavisti, straha ili želje za vlašću.«

U Hrvatskoj se od mobinga žrtve dovoljno hrabre da mu se suprotstave mogu zaštititi dvama zakonima – Zakonom o radu (odredbe koje se odnose na zaštitu dostojanstva radnika) i prošle godine usvojenim Zakonom o suzbijanju diskriminacije, ali nijedan od ta dva zakona ne spominje izrijekom mobing.

Glasistre.hr

Komentari
Najčitanije u 7 dana
Anketa

Jeste li zadovoljni dijelom proračuna o kojem odlučuju građani


Pogledaj rezultate

Prethodne ankete

Najčitanije u 30 dana

© iPazin.net portal 2001. - 2025.

Pregled privatnosti

Koristimo kolačiće kako bi vam pružili najbolje moguće iskustvo korištenja web stranica. Kolačići su male tekstualne datoteke koje se pohranjuju u korisnikovu pregledniku. Većina kolačića sadrži jedinstveni identifikator koji se naziva ID kolačića: niz znakova koje web-lokacije i poslužitelji povezuju s preglednikom u kojem je pohranjen kolačić. To web-lokacijama i poslužiteljima omogućuje da razlikuju preglednik od drugih preglednika koji pohranjuju različite kolačiće te da pomoću jedinstvenog ID-a kolačića prepoznaju pojedinačne preglednike.

Kada komentirate, ako odaberete tu opciju, vaše ime i prezime i e-mail adresa spremit će se u kolačiću. Kada ponovno poželite komentirati, obrazac za komentiranje će se ispuniti s tim podacima. Trajanje tog kolačića je godinu dana.

Ako imate korisnički račun na iPazinu, prilikom prijave postavit ćemo privremeni kolačić kako bi znali da li vaš internet preglednik prihvaća kolačiće. Taj kolačić ne sadrži osobne podatke i nestaje čim zatvorite preglednik.
Kada se prijavite s korisničkim računom postavit ćemo nekoliko kolačića kako bi u njima sačuvali informaciju o vašoj prijavi i vaše postavke prikaza. Ovi kolačići traju dva dana, a postavke prikaza traju jednu godinu. Ako izaberete „Zapamti me“, kolačić s informacijom o vašoj prijavi trajat će dva tjedna. Prilikom odjave kolačić s informacijom o vašoj prijavi se briše.