U Istri samo tri tradicijska i umjetnička obrta

2Stotinu hrvatskih obrtnika iz svih krajeva zemlje nositelji su znaka “tradicijski obrt” ili “umjetnički obrt” (neki i oba) koje dodjeljuje Hrvatska obrtnička komora. Među njima su samo trojica iz Istre: lončar Masimo Jenkel iz Labina, zlatar Gjon Lekaj iz Umaga, te keramičar Nenad Matković iz Poreča. Što znače ti znakovi, od kakve su oni koristi njihovim nositeljima, kako se dobivaju, i zašto ima tako malo nositelja znaka tradicijskog ili umjetničkog obrta iz Istre?

Pogledajmo najprije popis zanimanja odnosno naziva obrta koji su dosad zaslužili takav znak. Među njima su, primjerice: urar, konzervator, knjigoveža, zlatar, kamenoklesar, lončar, keramičar, staklar, proizvođač suhomesnatih proizvoda, izrađivač šešira, galanterist, češljar, pećar građevinar, soboslikar i frizerka… Na popisu Hrvatske obrtničke komore točno ih je 100, i prema nazivima vidimo da tu nisu u pitanju samo “stari zanati”, već je raspon zanimanja širok, i svatko od nas će se u bližem susjedstvu sigurno domisliti barem nekoliko majstora, od kovača i stolara do vinara i pršutara, koji bi zasluživali biti na ovoj top-ljestvici.

Prestižno, ali bez pogodnosti

Dodjeljivanje znaka tradicijskog odnosno umjetničkog obrta regulirano je posebnim pravilnikom, a otvorena je namjera Hrvatske obrtničke komore da programom dodjele tih znakova potakne i druge, prije svega državu, županijske i lokalne samouprave, te posebno turističke zajednice, da pomognu očuvanju, njegovanju i prepoznatljivosti obilježja tradicijske obrtničke odnosno umjetničke kulture, te da “u tom smislu nositeljima znaka omoguće razne pogodnosti”.

I iz ovih obrazloženja raste spoznaja da u našem kraju imamo vrsnih majstora koji njegovanjem rijetkih i autohtonih obrta sigurno zaslužuju takav znak, ali je zato i čudno što u Istri takvih nositelja nema više. Zato smo se s nekoliko pitanja o praksi kandidiranja i dodjeljivanja ovih znakova istarskim obrtnicima obratili istarskoj Županijskoj obrtničkoj komori odnosno njenom predsjedniku Mariju Paliski.

Paliska veli da su “tradicijski obrti oni za koje je potrebno posebno poznavanje zanatskih vještina i umijeća u obavljanju djelatnosti. Obavljaju se pretežnim udjelom ručnog rada, a tehnikama proizvodnje i rada, namjenom i oblikom oslanjaju se na obrasce tradicijske kulture, pa u tom smislu mogu simbolizirati lokalni, regionalni ili nacionalni identitet. Umjetnički obrti su obrti koji se odlikuju proizvodima i uslugama visoke estetske vrijednosti, dizajnom, likovnim i drugim rješenjima uz naglašenu kreativnost i individualnost majstora obrta odnosno umjetnika”.

Nužna konkretna potpora zajednice

Dobivanje odnosno isticanje znaka tradicijskog ili umjetničkog obrta njegovom nositelju dakle donosi priznanje izvrsnosti rada odnosno njegove vještine i umijeća, te priznanje posebne vrijednosti njegovog proizvoda, kaže Paliska.

Ključ je, izgleda, u tretmanu obrtnika koji nosi takav znak u njegovoj lokalnoj zajednici. Paliska kaže: “Znak tradicijskog ili umjetničkog obrta trebao bi omogućiti nositeljima poseban položaj kod jedinica lokalne samouprave i turističkih zajednica kako bi pomogli očuvanju, njegovanju i prepoznatljivosti obilježja tradicijske, odnosno umjetničke kulture, te da u tom smislu nositeljima znaka omoguće razne pogodnosti, primjerice objavom u promotivnim materijalima, povoljnijim izlaganjem u svim prigodama, korištenjem tradicijskih proizvoda kao prigodnih protokolarnih poklona, pa sve do smanjenja zakupnina, taksi i slično”. Bilo bi svakako korektno da se obrtnici, jednako kao i zaslužni umjetnici, sportaši ili uglednici drugih zanimanja, također mogu nagraditi nekim povlasticama u sredini u kojoj žive i rade.

Zahtjev za dobivanje znaka tradicijskog ili umjetničkog obrta je međutim čin individualne volje svakog obrtnika. Obrtnička komora Istarske županije samo upoznaje članove s mogućnošću i postupkom njegovog ishođenja, te nositelje takvog znaka promovira, kaže Paliska.

glasistre.hr

Komentari
Najčitanije u 7 dana
Anketa

Jeste li zadovoljni dijelom proračuna o kojem odlučuju građani


Pogledaj rezultate

Prethodne ankete

Najčitanije u 30 dana

© iPazin.net portal 2001. - 2025.

Pregled privatnosti

Koristimo kolačiće kako bi vam pružili najbolje moguće iskustvo korištenja web stranica. Kolačići su male tekstualne datoteke koje se pohranjuju u korisnikovu pregledniku. Većina kolačića sadrži jedinstveni identifikator koji se naziva ID kolačića: niz znakova koje web-lokacije i poslužitelji povezuju s preglednikom u kojem je pohranjen kolačić. To web-lokacijama i poslužiteljima omogućuje da razlikuju preglednik od drugih preglednika koji pohranjuju različite kolačiće te da pomoću jedinstvenog ID-a kolačića prepoznaju pojedinačne preglednike.

Kada komentirate, ako odaberete tu opciju, vaše ime i prezime i e-mail adresa spremit će se u kolačiću. Kada ponovno poželite komentirati, obrazac za komentiranje će se ispuniti s tim podacima. Trajanje tog kolačića je godinu dana.

Ako imate korisnički račun na iPazinu, prilikom prijave postavit ćemo privremeni kolačić kako bi znali da li vaš internet preglednik prihvaća kolačiće. Taj kolačić ne sadrži osobne podatke i nestaje čim zatvorite preglednik.
Kada se prijavite s korisničkim računom postavit ćemo nekoliko kolačića kako bi u njima sačuvali informaciju o vašoj prijavi i vaše postavke prikaza. Ovi kolačići traju dva dana, a postavke prikaza traju jednu godinu. Ako izaberete „Zapamti me“, kolačić s informacijom o vašoj prijavi trajat će dva tjedna. Prilikom odjave kolačić s informacijom o vašoj prijavi se briše.