Zaštitimo se od bjesnoće
BJESNOĆA MIJENJA ĆUD BOLESNE ŽIVOTINJE
Životinje se vrlo neprirodno ponašaju, agresivne su, uzbuđene, napadaju i grizu, besciljno lutaju, odbijaju hranu, neprirodno se glasaju. Lisice i druge životinje izgube prirodni strah od čovjeka, zalaze u naselje i ponašaju se gotovo pitomo. Neke životinje postaju ukočene.
Bolest je u Istri raširena među lisicama i drugim divljim životinjama. Uzročnik (virus) bolesti nalazi se u slini bolesnih životinja a prenosi se ugrizom, ogrebom ili neposrednim dodirom s bolesnom životinjom.
KAKO POSTUPATI S BIJESNOM ŽIVOTINJOM
NIKAKO NE HVATAJTE ni jednu divlju životinju, a osobito ne one koje se NENORMALNO ponašaju ili pokazuju neobičnu PITOMOST.
NE DIRAJTE TRUPLA divljih životinja, NE PRILAZITE NE, NE MAMITE, NE VUCITE, NE IZAZIVAJTE i ne igrajte se s nepoznatom životinjom.
UPOZORITE DJECU kako se trebaju ponašati prema nepoznatim životinjama.
SUMNJIVO PONAŠANJE ŽIVOTINJE ili nalaz trupla divlje životinje javite higijeničarskoj službi na mobitel: 091 621 1190 ili 091 621 1199.
OBVEZNO JE GODIŠNJE CIJEPLJENJE PASA
Psi i mačke ne smiju se slobodno kretati. Svi necijepljeni psi i mačke te psi lutalice koji se budu zatekli na javnim površinama bit će ulovljeni i uklonjeni.
Preko noći domaće životinje treba sklanjati u staje.
Tamanjenje miševa i štakora te sprečavanje njihovog razmnožavanja obvezatna je mjera.
SPREČAVANJE ZARAZE DOMAĆIH ŽIVOTINJA JE NAJSIGURNIJA MJERA ZAŠTITE LJUDI OD BJESNOĆE.
BOLEST SE MOŽE IZBJEĆI
AKO VAS UGRIZE BIJESNA, SUMNJIVA NA BJESNOĆU, NEPOZNATA ILI DIVLJA ŽIVOTINJA ILI STE BILI U DODIRU S NJOM UČINITE SLIJEDEĆE:
1.Očistite ranu vodom, sapunom ili nekim dezinficijensom,
2.Javite se liječniku koji će obraditi ranu i uputiti vas u specijalisti koji će odrediti da li se trebate cijepiti,
3.Ako se morate cijepiti, zapamtite, cjepivo je bezopasno i vrlo djelotvorno ako se da vrlo brzo nakon ugriza.