Zeleno svjetlo projektu pazinske mljekare
Zeleno svjetlo gradonačelniku za potpisivanje Pisma namjere i poslovnoj suradnji za izradu projektne dokumentacije i izgradnju zadružne mljekare u Pazinu u kojoj bi se prerađivalo mlijeko i proizvodio sir, dali su pazinski gradski vijećnici.
U projekt je uz Grad uključena Istarska županija, ali i dva ovdašnja trgovačka društva Usluga i Reginex. Rješenjem Ministarstva zaštite okoliša nije potrebno izraditi studiju utjecaja na okoliš tako da obaveza Pazina ostaje samo prilagođavanje prostorno planske dokumentacije za izgradnju mljekare. Usluga i Reginex će ustupiti pravo građenja na svom zemljištu koje se nalazi iza Plodina u industrijskoj zoni Pazinka II. Županija preuzima obavezu financiranja izrade projektne dokumentacije do ishodovanja potvrde glavnog projekta za izgradnju mljekare.
Potpisnici su suglasni da se društvenim ugovorom ili aktom o osnivanju zadruge utvrde prava i obaveze kao i da će novac za izgradnju i opremanje mljekare osigurati iz vlastitih sredstava, kredita ili raznih fondova. S obzirom da će se poticati razvoj stočarstva, proizvodnja i prerada mlijeka kao
i profitno udruživanja proizvođača očekuje se da uskoro, a to je i zakonska obaveza, udio javnog sektora u mljekari bude maksimalno 25 posto.
Po riječima gradonačelnika Renata Krulčića čak 80 posto mlijeka dolazi izvan Istre pa je cilj okupiti ovdašnje proizvođače, osigurati otkup mlijeka i njegovu preradu. Preduvjet za dobivanje lokacijske dozvole za mljekaru je postojanje javnog interesa.
Glas Istre
2 komentara na “Zeleno svjetlo projektu pazinske mljekare”
Komentiranje je onemogućeno.
Da li će i kako projekt saživjeti zavisit će od mnogo faktora, prije sve od proizvođača mlijeka, onih postojećih, ali i onih budućih. U svakom slučaju to je u ovim teškim vremenima otvaranje još jedne nove mogućnosti. Stoga veliko “ZA” svakoj inicijativi i projektu koji nude šansu.
Za ovih par istarskih proizvođača mlijeka se bore PIK Rijeka i Lura, Ostale veće farme imaju sami mljekari koji proizvode proizvode sami. Da bi se počela gradit mljekara potrebno je da mljekari sami ulože oko 70% iznosa ( za koji bi dobili dionice ), da bi im evropa vratila do 50% od uloženog. Znači treba sam uložit novac te sam sebi prodavat mlijeko, proizvest proizvod, prodat ga, te onda doć do love. A sada imaju otkupljivače koji sami dolaze kod njih po mlijeko i redovno ga plaćaju. Malih prizvođača gotovo i nema. Baš me zanima da li će bit zainteresiranih?